רשות החדשנות

רשות החדשנות היא רשות עצמאית המופקדת על קידום החדשנות במדינת ישראל.
משימותיה המרכזיות הן:

הרשות מאורגנת במבנה של שש זירות חדשנות. כל זירה מכוונת קהל יעד אחר
ונותנת מענה מקיף לצרכים המשתנים שלו. בין אם מדובר ביזם בתחילת דרכו,
חברה בוגרת המפתחת מוצרים, קבוצת מחקר אקדמית המעוניינת לפתח
מוצר או מפעל שרוצה להכניס חדשנות ולמנף את הפעילות שלו.

היתרונות בהגשת בקשה לרשות החדשנות:

קבלת המענק מהווה תו איכות, ומקלה על תהליכי גיוסי הון בהמשך הדרך.

ומה הם רוצים בתמורה?

ייצור בישראל

רישום ודיווח מסודרים

מגבלה על העברת ידע

תמלוגים (בחלק מהמסלולים)

ואיך אני יכול/ה לדעת איזה מסלול הכי מתאים?

על זה – נדבר בפגישת אבחון.

זירות הפעולה של רשות החדשנות

הזנק

תשתית טכנולוגית

חברתי ציבורי

חברות בצמיחה

מערך בינלאומי

ייצור מתקדם

ייצור מתקדם

חברתי ציבורי

זירת הזנק

זירה זו מספקת מגוון כלים ייחודיים התומכים בשלבי ההתפתחות הראשוניים של המיזם הטכנולוגי.
כלים אלה מיועדים לסיוע בפיתוח הרעיון הטכנולוגי הראשוני לכדי מוצר, ליציאה לשלבי גיוס מתקדמים ולמכירות.

תנופה

מיועד ליזמים בראשית דרכם המעוניינים לגבש ולקדם רעיום טכנולוגי חדשני, באמצעות מענק לשלב
המחקר והפיתוח הראשוני, לקראת שלב הוכחת ההיתכנות ו/או בניית אב טיפוס ראשוני. מטרת המסלול
לסייע להוכחת היתכנות טכנולוגית וישימות עסקית של המיזם להמשך פיתוח הרעיון.

ומה מקבלים?

מענק בשיעור של עד 85% מהתקציב המאושר ועד לתקרת מענק של 200,000 ש״ח

חממות טכנולוגיות

מיועד ליזמים המעוניינים להקים חברת הזנק על בסיס רעיון טכנולוגי חדשני באמצעות חממה טכנולוגית אשר מהווה מרכז יזמות שתפקידו להשקיע בחברות בתחילת דרכן ומציעה מסגרת תומכת להקמת החברה ופיתוח הרעיון לכדי מוצר מסחרי.

ומה מקבלים?

מענק בשיעור של 85% מהתקציב המאושר ועד לתקרת תקציב של 3.5 מיליון ₪.

זירת חברות בצמיחה

זירה זו מיועדת לסטארטאפים וחברות בשלבי צמיחה, חברות בוגרות ומרכזי מו״פ והיא מסייעת לקדם את התחרותיות
וההובלה הטכנולוגית של החברות הללו במטרה להגדיל את קצב הצמיחה והפוטנציאל שלהן.

קרן המו“פ

המסלול מספק תמיכה לחברות מסחריות בתהליכי פיתוח של מוצרים חדשים או בשדרוג טכנולוגיה קיימת. המסלול מעניק את התמריץ הכספי הגדול ביותר מטעם ממשלת ישראל לפעילויות מחקר ופיתוח של תאגידים ישראליים ופונה לכלל התחומים, במטרה לחזק ולקדם את המשק הישראלי.

ומה מקבלים?

מענק בשיעור של 50%-20% מהתקציב המאושר ועד לתקרת לתקציב של 15 מיליון ₪ בשנה )משתנה אם מדובר בחברה מתחילה או וותיקה(. 10%תוספת לאזור פיתוח א', 25% תוספת לעוטף עזה.

מסלול מו"פ גנרי לחברות גדולות

מסלול זה מתמקד במחקר ופיתוח ארוך טווח של חברות גדולות ועתירות השקעה, המאפשר פיתוח ידע תשתיתי הניתן ליישום במגוון מוצרים לאורך זמן רב.

ומה מקבלים?

תמיכה כספית בשיעור של 50%-20% מהוצאות המו"פ המאושרות. 10% תוספת לאזור פיתוח א', 25%תוספת לעוטף עזה. חברה נתמכת לא תחויב בתשלום תמלוגים לרשות החדשנות.

זירה חברתית ציבורית

זירה זו הוקמה על מנת לעודד פיתוחים שנותנים מענה לאתגרים בתחומי חברתיים וציבוריים, לצד הגדלת מעגל המועסקים בתעשיית ההייטק בישראל.

ממשל-טק

מסלול ההטבה הינו פרי שיתוף פעולה של רשות החדשנות ומטה המיזם הלאומי "ישראל דיגיטלית" במשרד לשוויון חברתי, נועד לעודד ולסייע ליזמים ולתאגידים המציעים מענה לאתגרי המגזר הציבורי באמצעות פתרונות טכנולוגיים חדשניים (בתחומי חינוך, בריאות, רווחה, כלכלה, משפטים, שלטון מקומי ועוד).

ומה מקבלים?

מענק בשיעור של עד 80% מהתקציב המאושר ועד לתקרת תקציב של 4 מיליון ₪.

עזרטק

מסלול הטבה זה הינו פרי שיתוף פעולה בין רשות החדשנות לבין קרנות הביטוח הלאומי. מטרת המסלול היא לעודד מחקר ופיתוח של טכנולוגיות מסייעות לאנשים עם מוגבלות, וזאת על מנת לאפשר לאוכלוסייה זו השתלבות בחברה ובשוק התעסוקה.

ומה מקבלים?

מענק בשיעור של עד 85% מהתקציב המאושר ועד לתקרת מענק של 900,000 ₪ לתקופה של עד 12 חודשים.

אתגר

מסלול אתגר – עידוד מו"פ מוכוון אתגרי בריאות גלובליים, הינו יוזמה משותפת של רשות החדשנות עם מש"ב (המרכז לשיתוף פעולה בינלאומי של משרד החוץ) במסגרת יוזמת Grand Challenges הבינלאומית, שמטרתה פיתוח פתרונות טכנולוגיים לאתגרי הבריאות, מים וביטחון תזונתי במדינות מתפתחות.

ומה מקבלים?

מימון של עד 90% מהתקציב נותן דחיפה ראשונית למיזם. בנוסף, פטור מתמלוגים על הכנסות המתקבלות ממדינות היעד.

זירת ייצור מתקדם

זירה זו מיועדת למפעלים וחברות ייצור המעוניינים לפתח מוצרים ולהטמיע טכנולוגיות חדשות.

מכינת מו"פ לחברות תעשיית הייצור

מסלול המכינה הוא כלי משלים שמפעילה רשות החדשנות לטובת תעשיית הייצור, אשר נועד לסייע לחברות שמעולם לא התנסו במו"פ ובהובלת תהליכי חדשנות, או לחברות אשר פעילויות המו"פ שלהן זקוקות למיקוד ולהכוונה, במסגרת מסלול זה מקבלות החברות השתתפות במימון הוצאות ייעוץ (בעיקר).

ומה מקבלים?

מענק בשיעור של 66% מתקציב הבקשה המאושר (תקציב מקסימלי של 75 אלף ₪). חברות באזור עדיפות לאומית א' זכאיות לתמיכה בשיעור של 75% מתקציב הבקשה המאושר (תקציב מקסימלי של 100 אלף ₪).

מסלול מופ"ת – מו"פ בתעשיית הייצור

מסלול זה פונה למפעלי תעשייה שמעוניינים להטמיע תהליכי חדשנות טכנולוגית באמצעות פיתוח מוצרים חדשנים, שיפור ופיתוח מוצרים קיימים, או פיתוח ושיפור תהליכי ייצור. 

ומה מקבלים?

תמיכה בשיעור של 30% – 50% מהוצאות המו"פ של תכניות שאושרו. תוספת של 10% לתיקי מו"פ המבוצעים באזור פיתוח א'. תוספת של 10% אם לפחות 20% מתקציבו המאושר של התיק יבוצע במוסד מוכר להשכלה גבוהה או במרכז יישום תעשייתי. פטור מחובת תשלום תמלוגים.

זירת תשתית טכנולוגית

זירה זו מיועדת ליזמים, חברות ומוסדות מחקר שמעוניינים לשתף פעולה בתחום המחקר והפיתוח. הזירה מציעה מגוון מענקי תמיכה למחקר יישומי ופלטפורמות לשיתופי פעולה בין גופים.

מימד

מסלול זה, המופעל החל מינואר 2012, הוא מיזם משותף של רשות החדשנות, משרד האוצר ומפא"ת (המינהל למחקר ופיתוח אמצעי לחימה ותשתית אלקטרונית) במשרד הביטחון. מסלול זה תומך בפיתוח פתרונות יצירתיים לצרכים צבאיים ושווקים מסחריים. 

ומה מקבלים?

  • מענק הכוונת ידע: מענק בשיעור של 80%-90% מהתקציב המאושר
  • מסחור ידע: מענק בשיעור של 55%-66% מהתקציב המאושר
  • פיתוח אבטיפוס:  מענק בשיעור של 50% מהתקציב המאושר
מאגדי מגנט

מסלול זה מציע מענקים לשיתוף פעולה במו"פ במסגרת של מאגד (התאגדות של חברות תעשייתיות ומוסדות מחקר לפיתוח משותף של טכנולוגיות). המאגדים השונים במסלול מאפשרים עיסוק במו"פ ארוך טווח ויוצרים סביבת עבודה תומכת. 
עבור חברות התעשייה –  שיתוף הפעולה עם חברות נוספות וקבוצות מחקר מהאקדמיה מסייע בפיתוח טכנולוגיה פורצת דרך. עבור מוסדות המחקר – שיתוף הפעולה עם התעשייה מקדם את יכולת המסחור של תוצרי המחקר האקדמי, כמו גם את הבנת צורכי השוק. 

ומה מקבלים?

שיעור המענק הניתן במסגרת מאגד: 

  • חברות ישראליות יקבלו עד 66% מהתקציב המאושר.
  • מוסד המחקר יקבלו 100% מהתקציב המאושר.
מסחור ידע – ממוסד מחקר לתאגיד תעשייתי

מסלול זה נועד לסייע לפתח מוצרים פורצי דרך באמצעות מסחור ידע ממוסד מחקר לתאגיד תעשייתי.

ומה מקבלים?

מענק מחקר יישומי בשיעור של עד 66% מהתקציב המאושר, עד סכום של 3.4 מיליון ₪, לתקופה של עד 24 חודשים. מקבלי המענק פטורים מתשלום החזר תמלוגים.

זירת מערך בינלאומי

זירה זו מיועדת לחברות המעוניינות להתפתח לשווקים בינלאומיים ודרכה ניתן לקבל מענקי מצ'ינג וכלי סיוע בחדירת פיתוחים טכנולוגיים לשווקים בינלאומיים.

מסלול 37 - הגברת השתתפות תאגידים ישראליים בתוכנית המסגרת האירופאית Horizon 2020

המסלול מספק תמיכה תקציבית לחברות המעוניינות להגיש בקשה לתכנית המסגרת של האיחוד האירופי Horizon 2020.

ומה מקבלים?

מסלול 37 א' – מענק בשיעור של 75% מתקרת תקציב של 40,000 ₪.

מסלול 37 ב' – מענק בשיעור של 85% מתקרת תקציב של 70,000 ₪.

מו"פ עם תאגידים רב-לאומיים

המסלול מספק תמיכה לחברות ישראליות לשיתופי פעולה עם תאגידים רב-לאומיים נבחרים בפרויקטי פיתוח מוכווני מסחור של מוצרים טכנולוגיים חדשים או בשדרוג טכנולוגיה קיימת. המסלול מעניק הזדמנות לחברות ישראליות לעבוד עם תאגידים רב-לאומיים נבחרים ותמריץ כספי במימון רשות החדשנות על מנת לפזר את הסיכון הקיים במימון הפרויקט.

ומה מקבלים?

תמיכה כספית בשיעור של עד 50% מהוצאות המו"פ המאושרות של החברה הישראלית. חברות הפועלות באזורי פיתוח זכאיות לתוספת תמיכה של 10%. חברות הפועלות באזור עוטף עזה זכאיות לתוספת תמיכה של 25%.

מו"פ בילטרלי

המסלול מספק תמיכה לחברות ישראליות אשר עובדות עם חברות זרות על פרויקטי פיתוח מוכווני מסחור של מוצרים טכנולוגיים חדשים או בשדרוג מהותי של טכנולוגיה קיימת. המסלול מעניק תמריץ כספי במימון רשות החדשנות במקביל לגופים ממשלתיים זרים של מדינות, פרובינציות וערים מובילות ברחבי העולם. מלבד קבלת מענק כספי המאפשר לפזר את הסיכון הקיים במימון הפרויקט, המסלול מציע גם סיוע בחיפוש שותפים טכנולוגיים זרים.

ומה מקבלים?

תמיכה כספית בשיעור של עד 50% מהוצאות המו"פ המאושרות של החברה הישראלית, ותמיכה מקבילה של הממשלה הזרה בהוצאות החברה הזרה (משתנה על פי הממשלה הזרה). חברות הפועלות באזורי פיתוח זכאיות לתוספת תמיכה של 10%. חברות הפועלות באזור עוטף עזה זכאיות לתוספת תמיכה של 25%.

קרנות דו-לאומיות

המסלול מספק תמיכה לחברות ישראליות אשר עובדות עם חברות זרות בארה"ב, הודו, סינגפור וקוריאה על פרויקטי מו"פ של מוצרים טכנולוגיים חדשים או בשדרוג מהותי של טכנלוגיה קיימת. המסלול מעניק תמריץ כספי במימון הקרנות הדו-לאומיות המאפשר לפזר את הסיכון הקיים במימון הפרויקט. בנוסף, המסלול מציע גם סיוע בחיפוש שותפים טכנולוגיים זרים.

ומה מקבלים?

תמיכה כספית בשיעור של עד 50% מהוצאות המו"פ המאושרות.